FAQ, czyli często zadawane pytania:

To projekt interdyscyplinarny, realizowany od kilku lat, który koncentruje się wokół kultury cyfrowej i wyzwań z nią związanych. Idea pozostaje ta sama: Chcemy wyjść naprzeciw powszechnym przekonaniom, że sztuka współczesna, a szczególnie sztuka nowych mediów jest hermetyczna, nieprzyswajalna, trudna i skomplikowana. W naszym odczuciu interaktywna sztuka medialna niesie za sobą ogromny potencjał edukacyjny czy społeczny. Relacje to jednocześnie projekt artystyczny, projekt cyfrowy, projekt społeczny i projekt edukacyjny. W kręgu zainteresowania jest nie tylko klasyczna sztuka medialna, ale przede wszystkich nowa jakość, która tworzy się na przecięciu techniki z innymi przejawami działalności artystycznej.

BLOKI to platforma, której celem jest zainicjowanie debaty społecznej na temat przyszłości osiedli mieszkaniowych z poprzedniej epoki, a także stworzenie wirtualnej przestrzeni gdzie mieszkańcy będą mogli zweryfikować oraz wyrażać swoje własne upodobania estetyczne.

Program festiwalu składa się z wystawy, podcastów, działań animacyjno-edukacyjnych, pokazów audio-wizualnych i innych praktyk artystycznych, które będą się pojawiały w różnych odstępach czasu. W najbliższym czasie będą mogli Państwo zapoznać się z aplikacją podczas Interactive Reality Day, 13 czerwca 2023 r., godz. 11.00-19.00 w Mazowieckim Instytucie Kultury.

W BLOKACH istotne jest budowanie porozumienia i wzmacnianie istniejącego dialogu pomiędzy różnymi podmiotami zarządzającymi osiedlami (w taki sposób traktujemy też mieszkańców). Zależało nam, aby znaleźć partnera do projektu, który będzie dysponował niezbędną wiedzą, a jednocześnie będzie miał narzędzia do komunikacji z mieszkańcami osiedla. Naturalnym było, że powinna być to spółdzielnia mieszkaniowa. Zrobiliśmy listę osiedli, które odpowiadały założeniom projektu, odzywaliśmy się do spółdzielni, które nimi zarządzały i SM Służew nad Dolinką, jako jedyna, przyjęła nasze zaproszenie.

Po transformacji systemowej, gdy relacje między sektorem publicznym i prywatnym uległy zmianie, miasta krajów postsowieckich starały się przystosować budynki mieszkalne do nowych realiów poprzez malowanie fasad na różne kolory, często odbiegające od założeń architektów. Poprzez ten projekt chcemy poruszyć debatę o tym jak teraz postrzegamy budownictwo mieszkalne poprzedniej epoki oraz tego jaka czeka je przyszłość.

Projekt został wybrany do realizacji przez Mazowiecki Instytut Kultury, w ramach open callu w 2020 roku. Jego twórcą jest Bartosz Seifert. Według jury, projekt aplikacji BLOKI najlepiej oddawał ducha festiwalu i założenia programowe naboru. Od początku 2021 roku trwają prace nad aplikacją. Jest ona realizowana w ramach Festiwalu Relacje przez zespół projektowy w składzie: Bartosz Seifert (autor aplikacji), Małgorzata Miśkowiec (kuratorka Festiwalu Relacje), Karol Szafraniec (kurator festiwalu Relacje), Milena Stryjewska (koordynatorka Festiwalu Relacje) i Paweł Janicki (współpraca merytoryczna).

Kontakt:

Koordynator:
Milena Stryjewska
m.stryjewska@mik.waw.pl

Kuratorzy:
Małgorzata Miśkowiec, Karol Szafraniec

Współpraca merytoryczna:
Paweł Janicki

Strona wykorzystuje pliki cookies. Dzięki nim jest wyświetlana w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności