Festiwal Sztuk Wizualnych RELACJE

Kolejna edycja Festiwalu Sztuk Wizualnych Relacje stanowi płynną kontynuację działań i refleksji podejmowanych w poprzednich latach. Różne wydarzenia festiwalowe koncentrują się na sztuce interdyscyplinarnej, immersyjnej, w rozmaity sposób szukającej zakorzenienia w bardzo różnych aspektach rzeczywistości, w której refleksja nad technologią i jej przenikaniem się z naturą stanowi element kluczowy.

Wspomniana już płynność ma szczególne znaczenie, gdyż tym razem to woda i jej właściwości staje się centralnym punktem odniesienia, a idea strumienia - tak istotna dla dzisiejszych czasów - organizuje relacje przestrzenne i znaczeniowe wystawy oraz pozostałych działań. To strumienie są zaczątkiem większych struktur, są żywotne i dynamiczne, mają w sobie potencjał życiodajny i niszczycielski. To one wreszcie metaforyzują zjawiska tak różne jak świadomość, struktury kulturowe czy cyfrową transmisję danych. Człowiek staje się sumą przepływów, nieustannie się krzyżujących i wzajemnie przenikających.

Chcieliśmy mieć poczucie kontroli nad sobą i tym, co nas otacza, a rozwój cywilizacyjny, związany z rewolucją przemysłową, dawał złudzenie, iż taka kontrola, na poziomie niemal totalnym, rzeczywiście jest możliwa. Dziś znów wykonujemy krok wstecz - zarówno odkrycia naukowe, jak i różne zagrożenia, z którymi musimy się mierzyć, uświadamiają nam, iż kontrolę mamy jednak niewielką. Nie tylko w skali kosmicznej rzeczywistość staje się coraz bardziej zagmatwana, również nasze ciała, inne organizmy, czynniki przyrodnicze i społeczne zdają się wymykać ustalonym, dawnym definicjom. Zjawiska kulturowe i naturalne wchodzą w relacje również same ze sobą, czego nie zawsze w pełni jesteśmy świadomi. Natura inspiruje i ogranicza technologię, która z kolei transformuje naturę, przekształcając też nas samych. Kierunek przemian tylko częściowo jesteśmy w stanie przewidzieć, a rozdział między technologią i biologią, tym co organiczne i cyfrowe, może stać się coraz trudniejszy do uchwycenia.

Prezentowane na wystawie prace zakorzenione są w materii, w energii żywiołów, ale i w informacyjnej, ekonomicznej i społecznej przestrzeni. Szukając nieoczywistych powiązań między tymi czynnikami sygnalizują problemy, zastanawiają się nad odpowiedzialnością i dalszymi działaniami związanymi z postępem i jego dylematami. Istota ludzka ukazana jest jako kruchy element na przecięciu licznych procesów, z których część jest przez nią wywołanych, inne są od niej niezależne. Świadomość relacji pomiędzy nimi stanowić będzie o jakości dnia jutrzejszego.

Z kolei propozycja Interactive Reality Day to spotkanie z extended reality Doświadczenia VR, aplikacje internetowe, immersyjne video arty oferują nam nowe formy partycypacji w sztuce. Zaproszeni artyści opowiadają o odpowiedzialność człowieka wobec otaczającego nas środowiska. Proponują zupełnie inną perspektywę, w której możemy zobaczyć świat z perspektywy istot nie-ludzkich lub na nowo zastanowić się nad przestrzenią, w której na co dzień funkcjonujemy. Prezentowane video arty stawiają z kolei pytanie o konsekwencje postępu i gotowość ludzi do zmierzenia się z nimi.

Artyści / wystawa: Magdalena Lazar i Michalina Bigaj, Krystyna Jędrzejewska - Szmek, Paweł Janicki, Bartosz Zalewski, Kuba Garścia, Karolina Żyniewicz, Paweł Bownik.

Artyści / Interactive Reality Day: Natalia Cabrera, Bartosz Seifert, Diana Lelonek, Weronika Wysocka, Paweł Janicki, Tivon Rice.

Kuratorzy: Karol Szafraniec i Małgorzata Miśkowiec
Współpraca kuratorska: Milena Stryjewska

Program na czerwiec

  • 11.06.2023, godz. 11.00-19.00 – Interactive Reality Day obowiązują zapisy, formularz dostępny na podstronie Interactive Reality Day
  • 13.06.2023, godz. 18.00-21.00 – pokaz filmu „Pod ziemią” + dyskusja z Dianą Dąbrowską, prowadzenie: Karol Szafraniec, wstęp wolny

Organizator:

Mazowiecki Instytut Kultury
www.mik.waw.pl

Logo MIK. Napis: Mazowiecki Instytut Kultury w trzech, poziomych i ułożonych pod sobą, linijkach. Na prawo pionowa kreska i napis: jednostka organizacyjna Samorządu Województwa Mazowieckiego, w pięciu, poziomych i ułożonych pod sobą linijkach. Dalej na prawo napis: Mazowsze. serce Polski Logo Galerii XX1. Napis: Galeria XX1 z podpisem Mazowiecki Instytut Kultury
  • Ikonka Facebook
  • Ikonka Instragram

Patroni medialni:

Magazyn SZUM, NN6T

Logo Szum. Napis: Szum Logo NN6T. Napis: Notes na 6 tygodni

Kontakt:

Koordynator:
Milena Stryjewska
m.stryjewska@mik.waw.pl

Kuratorzy:
Małgorzata Miśkowiec, Karol Szafraniec

Współpraca merytoryczna:
Paweł Janicki

Strona wykorzystuje pliki cookies. Dzięki nim jest wyświetlana w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności