Festiwal Sztuk Wizualnych RELACJE

Po dwóch latach przerwy wymuszonej sytuacją pandemiczną, Festiwal Sztuk Wizualnych Relacje w Mazowieckim Instytucie Kultury powraca do koncepcji dorocznej wystawy prezentującej współczesną sztukę interaktywną, immersyjną i intermedialną, koncentrującą się na temacie szeroko rozumianej relacyjności. Prezentujemy dzieła artystów młodych, zaangażowanych, którzy nie boją się przekraczać zastanych granic stylistyk i środków wyrazu, by, za pomocą kreatywnego ich łączenia, oddać charakter współczesności i poddać krytycznej refleksji naszą w niej rolę. Prezentowane dzieła zakładają aktywny (dosłownie lub metaforycznie) udział odbiorców, którzy, stając się niezbędnym elementem działania artystycznego, wchodzą w rzeczywistą relację – ze sztuką jako taką, z zastaną przestrzenią, z innymi osobami, wreszcie z samymi sobą. Jedną z osi tematycznych wystawy są zamieszkiwane przez nas wspólne przestrzenie, zarówno te miejskie, jak i naturalne, których kształt zależy od naszych działań, naszej świadomości i za które ponosimy odpowiedzialność.

Główna część tegorocznej wystawy odbywać się będzie w Galerii XX1. Będzie to sprzyjająca refleksji przestrzeń, w sposób nieoczywisty oddziałująca na różne zmysły, w której to, co technologiczne i zaprojektowane będzie przenikać się z organicznym i naturalnym. Pokażemy prace polskich twórców: Józefa Gałązki, Krzysztofa „Arszyna” Topolskiego, Grzegorz Demczuka i Bartosz Seiferta oraz dzieło Hui Ye – artystki pochodzącej z Chin, na co dzień mieszkającej w Austrii.

Partnerem Relacji jest Spółdzielnia Mieszkaniowa Służew nad Dolinką, do terenu której odnosi się kilka z prezentowanych prac. Osiedle mieszkaniowe jest miejscem wymagającym troski, równoważenia elementów naturalnych i kulturowych, stawiającym wyzwania zamieszkującym je osobom. Dzięki prezentowanym pracom i działaniom artystycznym, obie te przestrzenie – osiedlowa i galeryjna – będą wchodzić ze sobą w twórczy dialog.

Festiwal Sztuk Wizualnych Relacje to także wydarzenia towarzyszące (projekcje filmowe, dyskusje, spacery i oprowadzania), które będą miały miejsca w trakcie trwania wystawy jak i już po jej zakończeniu, zarówno w naszej siedzibie, jak i u naszych partnerów, a także online. Na potrzeby festiwalu został zaprojektowany cały program animacyjno-edukacyjny, który rozpocznie się jesienią. Po wystawie ruszamy z naborem na kolaże dźwiękowe, które, inspirując się audiosferą osiedli mieszkaniowych, tworzą metaforyczne opowieści o miejscu / przestrzeni wspólnej. Oprócz tego można już posłuchać podcastów z cyklu Relacje Online Podcast, gdzie wspólnie z naszymi gośćmi zastanawiamy się nad kondycją sztuki współczesnej. Podczas festiwalu odbędą się także projekcje filmowe i wydarzenia muzyczno-dźwiękowe, które z wystawą się łączą, z niej wynikają, a zarazem prowadzą do kolejnych działań i przyszłych edycji Festiwalu.

Kuratorzy: Małgorzata Miśkowiec, Karol Szafraniec
Koordynatorka: Milena Stryjewska
Wsparcie merytoryczne: Paweł Janicki

Organizator:

Mazowiecki Instytut Kultury
www.mik.waw.pl

Logo MIK. Napis: Mazowiecki Instytut Kultury w trzech, poziomych i ułożonych pod sobą, linijkach. Na prawo pionowa kreska i napis: jednostka organizacyjna Samorządu Województwa Mazowieckiego, w pięciu, poziomych i ułożonych pod sobą linijkach. Dalej na prawo napis: Mazowsze. serce Polski
  • Ikonka Facebook
  • Ikonka Instragram

Kontakt:

Koordynator:
Milena Stryjewska
m.stryjewska@mik.waw.pl

Kuratorzy:
Małgorzata Miśkowiec, Karol Szafraniec

Współpraca merytoryczna:
Paweł Janicki

Strona wykorzystuje pliki cookies. Dzięki nim jest wyświetlana w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności