BLOKI

Bartosz Seifert

Świadomość siebie i innych, równoważenie indywidualnych pragnień z dobrem ogółu to jedne z podstawowych, ale i najtrudniejszych kwestii związanych z funkcjonowaniem osiedli mieszkaniowych.
BLOKI próbują wykorzystywać nowoczesne cyfrowe technologie do diagnozowania i rozładowywania problemów z komunikacją dotyczącą estetyki osiedli z wielkiej płyty. Jest to narzędzie umożliwiające demokratyczne sygnalizowanie przez mieszkańców własnych pragnień w tym względzie, zarazem ukazujące konsekwencje ich realizacji.

Tak o swojej pracy mówi twórca Bartosz Seifert: “BLOKI to platforma, której celem jest zainicjowanie debaty społecznej na temat przyszłości osiedli mieszkaniowych z czasów PRL, a także stworzenie wirtualnej przestrzeni gdzie mieszkańcy będą mogli zweryfikować oraz wyrażać swoje własne upodobania estetyczne.”

Komentarz kuratorski do aplikacji BLOKI: “Szczególną uwagę zwraca jej hybrydyczny charakter, który łączy w sobie realność problemów świata materialnego z nowymi, cyfrowymi możliwościami inicjowania dialogu w rzeczywistości wirtualnej. BLOKI poprzez proste, ale angażujące mechanizmy cyfrowej interakcji zachęcają mieszkańców wybranej dzielnicy do zastanowienia się nad estetyką przestrzeni, w której żyją, dając jednocześnie możliwość proponowania własnych rozwiązań. Ponadto praca aktywizuje lokalną społeczność, posiada charakter więziotwórczy, oraz prowokuje do refleksji na temat odpowiedzialności za wspólną przestrzeń, gdzie własny interes i własne upodobania muszą przeciąć się z wrażliwością i potrzebami innych.”

Aplikacja zwyciężyła Open Call Festiwalu Relacje Online. Pierwsza odsłona aplikacji dotyczy bloków osiedla Służew nad Dolinką, przy okazji której została nawiązana współpraca ze Spółdzielnią Mieszkaniową Służew nad Dolinką.
Wersja prototypowa była prezentowana na wystawie festiwalowej w Galerii XX1, 22.07-27.08.2022. oraz podczas Targów Książki Architektonicznej BAZARCH, 22-23.10.2022 r., w Mazowieckim Instytucie Kultury. W najbliższym czasie będą mogli Państwo zapoznać się z aplikacją podczas Interactive Reality Day, 13 czerwca 2023 r., godz. 11.00-19.00 w Mazowieckim Instytucie Kultury.

Strona wykorzystuje pliki cookies. Dzięki nim jest wyświetlana w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności